Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Rozważne zakupy - postaw na jakość 0
Rozważne zakupy - postaw na jakość

Współczesna globalna gospodarka przyzwyczaiła nas do regularnego kupowania produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Wiele osób podkuszonych ciągłymi promocjami i wyprzedażami inwestuje w różnorodne przedmioty, zupełnie nie zastanawiając się przy tym nad swoimi prawdziwymi potrzebami. Mimo, iż bezmyślny konsumpcjonizm znacząco napędza światową gospodarkę to niestety jednocześnie bardzo negatywnie wpływa na środowisko. Zjawisko to nie ominęło także branży związanej z wystrojem i aranżacją wnętrz. Jak rozważnie kupować więc meble i dekoracje do mieszkania, aby jednocześnie nie ulec wszechobecnemu konsumpcjonizmowi? 

Konsekwencje nadmiernej konsumpcji

     Negatywne skutki jakie wywołuje nadmierna konsumpcja można zasadniczno podzielić na trzy rodzaje: społeczne, środowiskowe oraz indywidualne. Niekontrolowane zakupy przede wszystkim przyczyniają się jednak do stopniowej degradacji środowiska poprzez ciągłą eksploatację zasobów naturalnych. Ponadto, takie marnotrastwo zarówno dóbr, jak i samej pracy ludzkiej pogłębia powstawanie nierówności ekonomicznych i społecznych.       Bezmyślny konsumpcjonizm ma nie tylko globalne skutki, ale niesie ze sobą także zagrożenia indywidualne. Osoby, które popadają w zakupoholizm lub są wyjątkowo uległe na reklamy często zaciągają kredyty lub biorą kolejne pożyczki, aby tylko zaspokoić swoje tymczasowe potrzeby konsumpcyjne. Rosnące w ten sposób zadłużenie może z czasem przyczynić się do powstania poważnych problemów finansowych, z których niełatwo będzie potem wyjść. 

Po pierwsze: jakość, nie ilość

     Podstawowa zasada rozsądnych zakupów mówi o tym, że należy inwestować wyłącznie w produkty wysokiej jakości, które wykonane są z dobrej jakości materiałów. To właśnie takimi meblami będzie można potem cieszyć się przez długie lata, bez konieczności ciągłego wymieniania ich na nowsze modele. Inwestowanie w pozornie droższe i luksusowe wyroby, które jednak wyprodukowane są z porządnych tworzyw z czasem okaże się również o wiele bardziej opłacalne ze względu na znacząco wydłużony czas ich faktycznego użytkowania. Nie można też zapominać, że takie postępowanie obniża także produkcję kolejnych odpadów, co dodatkowo wspomaga ochronę środowiska.       Warto również zauważyć, że kupowanie mebli od znanych projektantów lub inwestowanie w limitowane kolekcje może z czasem przynieść wiele innych korzyści. Tego typu przedmioty po latach nadal zachowują swoją pierwotną wartość, więc w przypadku potencjalnej sprzedaży istnieje spora szansa na odzyskania wydanych wcześniej środków.

Umiar potrafi być modny

Rozważne zakupy to przede wszystkim inwestowanie w ponadczasowe meble czy dekoracje, które nigdy nie wyjdą z mody. Klasyka bowiem zawsze obroni się sama. Wartościowe meble nie tylko pięknie się prezentują, ale także ciężko przejść obok nich obojętnie. Wysokiej jakości materiały i faktury czy idealnie dopasowana kolorystyka wyrobów potrafią przyciągnąć wzrok na dłużej, a dobre skandynawskie wzornictwo doskonale wpasuje się w wiele stylów aranżacyjnych, również po późniejszej zmianie wystroju wnętrza. Oczywiście produkty od cenionych projektantów i marek są wyjątkowo oryginalne. Osoby, które lubią niebanalne rozwiązania architektoniczne doskonale zdają sobie sprawę, że masowo produkowane przez znane koncerny meble tracą głównie na wartości. W końcu nikt nie zachwyci się produktem, który można po niskiej cenie dostać w pierwszym dostępnym sklepie. Inwestowanie w mniejszą ilość mebli, ale za to zdecydowanie lepszych jakościowo świadczy o dobrym guście i wyjątkowym poczuciu stylu właścicieli. 

Cena ma znaczenie

     Niestety, ale wartościowe i dobrej jakości produkty nie należą do najtańszych. W ostateczny koszt takich mebli lub dekoracji wchodzi bowiem nie tylko cena samych materiałów, ale również praca rzemieślnicza. Nie od dziś wiadomo, że stworzenie indywidualnych projektów na zamówienie lub przygotowanie ręcznie robionych mebli potrafi zająć naprawdę sporo czasu. W takim przypadku płaci się więc nie tylko za tworzywo, ale też za kunszt i poświęcony na daną produkcję czas. Wiedza na temat tego kto konkretnie wykonał dane meble jest równoznaczna z zachowaniem etyki pracy oraz praw pracowników. Firmy, które nie produkują masowej ilości mebli wspomagają również środowisko poprzez utrzymywanie wyższych standardów oraz generowanie o wiele mniejszej ilości gazów cieplarnianych mających ścisły związek z globalnym transportem. Kupując wartościowe meble doceniamy więc samą pracę poświęconą na ich przygotowanie oraz wspieramy ekologiczny styl życia. 

     Dzięki rozważnym zakupom można w szybki sposób stać się świadomym i rozsądnym konsumentem. Inwestując w wartościowe meble i dekoracje od cenionych producentów nie tylko zapewniamy sobie dłuższy czas użytkowania produktów czy dostęp do niepowtarzalnych projektów, ale również wspieramy prawdziwe marki, które szczególną uwagę przywiązują do kunsztu i wysokiej jakości pracy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
p://') + 'app2.salesmanago.pl/static/sm.js>
Sklep internetowy Shoper.pl