W każdym domu przychodzi taki moment, gdy organizujemy eleganckie przyjęcie czy uroczysty obiad. Jednym z elementów, który ma ogromny wpływ na ogólny wygląd stołu, jest sposób ułożenia sztućców. Dobrze ułożone sztućce nie tylko ułatwiają spożywanie posiłków, ale też stanowią element dekoracyjny. W tym artykule przedstawiamy, jak poprawnie ułożyć sztućce, aby zachwycić swoich gości i dodać blasku każdej uroczystości.

Zasady ogólne układania sztućców

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto przypomnieć kilka zasad ogólnych. Sztućce układamy od zewnątrz do środka, w kolejności użycia. To znaczy, że sztućce do przystawki ułożymy na zewnątrz, a do dania głównego bliżej talerza. Nóż zawsze kładziemy ostrzem w stronę talerza, a widelce zębami do dołu.

Układanie sztućców na formalny obiad

Podczas formalnych obiadów, gdzie serwowanych jest kilka dań, sposób ułożenia sztućców staje się nieco bardziej skomplikowany. Po lewej stronie talerza umieszczamy widelce (od zewnątrz: do przystawki, do sałatki, do dania głównego), a po prawej stronie noże (odpowiednio: do przystawki, do dania głównego) oraz łyżki (jeśli będą używane). Bezpośrednio nad talerzem, w poziomie, układamy sztućce do deseru – łyżeczkę i mały widelec.

Układanie sztućców na codzienny obiad

Na mniej formalne okazje wystarczy ułożyć podstawowe sztućce. Po prawej stronie talerza kładziemy nóż i łyżkę, po lewej – widelec. Jeśli planujemy podać deser, sztućce do niego możemy umieścić nad talerzem lub doprowadzić je wraz z deserem.

Jak układać sztućce po zakończeniu posiłku

Etykieta stołowa mówi również o tym, jak należy ułożyć sztućce po zakończeniu posiłku. Aby zasygnalizować kelnerowi, że skończyliśmy jeść, układamy sztućce równolegle na talerzu o godzinie 20:20. Nóż i widelec powinny leżeć na talerzu tak, żeby rękojeści znajdowały się po prawej stronie.

Sztućce specjalne – jak i kiedy ich używać

Warto również wiedzieć, jakie są sztućce specjalne i kiedy powinniśmy ich używać. Do najczęściej spotykanych należą łyżeczki do herbaty, widelec do ryb czy łyżka do zupy. Te sztućce mają specyficzne kształty i rozmiary dostosowane do rodzaju spożywanego pokarmu i powinny być ułożone na stole zgodnie z kolejnością serwowanych dań.

Prawidłowe ułożenie sztućców to nie tylko kwestia estetyki, ale również wyraz szacunku dla naszych gości. Umiejętność ta przydaje się zarówno podczas formalnych bankietów, jak i codziennych posiłków w gronie rodziny. Mam nadzieję, że nasz przewodnik pomoże ci przygotować stół, który zachwyci wszystkich uczestników przyjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *